pátek 17. července 2015

Toulky po okolí Moravské Třebové

Jak už víte z předchozího příspěvku, minulý týden zamířilo několik švadlenek do Moravské Třebové, aby nakoupily materiál, navštívily Evku K., něco nového se od ní naučily a přiučily. Se mnou jel i můj manžel, musím říct, že měl s námi velkou trpělivost. Občas si ale také sám zajel poznávat město a okolí, občas jsem se i já ze srazu "utrhla" a vyrazila jsem s ním. Výsledkem je tato reportáž:-)
Ne nadarmo mají přímo v třebovském zámku expozici věnující se venkovu, životu místních obyvatel, zpracování lnu a tvorbě pláten. Ještě i dnes je tato oblast známá díky textilnímu průmyslu.
Lamač lnu


Nádvoří zámku
Jak vidno, bylo po dešti:-)
Manžel se sám vydal na nedalekou rozhlednu Pastýřka.


Výhled z Pastýřky
Společně jsme vyrazili na tajemný hrad Svojanov, jehož zdi kdysi skrývaly řadu lidských koster (prý měly posilovat hradní zdivo). Dnes tam chovají zvířenu, snad tam tedy lidské pozůstatky již nebudou přibývat.-)
 Dalšího dne jsme se přesunuli zase o kus dál, tentokrát do Boskovic. Nejprve jsme navštívili westernové městečko. Výborný tip pro rodiny s dětmi.
Místní pub
 
 Zhlédli jsme jen jedno představení, poté jsme zamířili jinam. Nicméně Míla a jeho koně byli skvělí:-)
 Před odchodem jsme ještě proběhli indiánkou vesnicí:-)
 Z westernového městečka jsme se přesunuli do centra Boskovic, kde zrovna probíhal místní festival. Nás ale víc zajímal samotný zámek.
 
Určitě stojí za návštěvu, moc se nám v něm líbilo:-) Stejně tak i v jeho parku.
 O pár desítek metrů výše na kopci stojí dnes již zřícenina hradu, v tu chvíli v plném festivalovém proudu, právě probíhalo představení Brundibár (kdo ví něco o Terezíně v době 2. sv. války, určitě mu tento název něco říká-hrály jej místní židovské děti).

 Jedna ze švadlenek nám doporučila navštívit Litomyšl. Ani trochu jsme nelitovali, je to opravdu nádherné město. Zámek je samozřejmě jeho významnou perlou, ale nejen on:-)
Figurální sgrafita

Vlevo dům, kde se narodil Bedřich Smetana

Pohled ze zahrady

V bývalém pivovaru se narodil Bedřich Smetana. Paní průvodkyně byla skvělá, dozvěděla jsem se o jeho životě spoustu zajímavých informací.
Tady se měl narodit:-)

Pohled na zámek a pivovar z věže kostela
Manžel zavítal i na výstavu Merkuru, mě to až tak nelákalo, šla jsem si raději prohlédnout nádherné dlouhé náměstí.

Rozhodně toho bylo ke koukání mnohem, mnohem více, proto to bereme jako výzvu a důvod, proč se do zdejšího kraje opět vrátit.
H.

1 komentář: