středa 10. dubna 2013

Pastelkovník - návod

Tentokrát velmi stručně, jak můj pastelkovník vznikl. Není na něm nic složitého a zvládne to každý, stačí si jen rozvrhnout, jak má v konečném výsledku vypadat.
Nejprve jsem si nastříhala hlavní látku (čtyři kusy 28 x 33cm -pokud chcete do pastelkovníku dostat omalovánku o formátu A4, ještě cca 3cm k delší straně přidejte). Poté jsem vždy dva kusy sešila tak, aby vynikl vzor.
 Na jednu dvojici (vnitřní část) jsem nažehlila ronopast, na druhou jsem při okraji přišila tenký vatelín (pastelkovník bude pevný, ale i měkký).
 
 A protože byl vnějšek "smutný", synovec mi pomohl vybrat stuhu, jíž jsem líc doplnila:-)
 Připravila jsem si budoucí šňůrky (nastříhány o délce 25cm a šířce 6 cm, ale to je na uvážení každého) a ucha (o něco větší a širší, také vyztužena ronopastem, aby byla pevná) .
Pastelkovník je jištěn i z boku suchým zipem (obdélníky na jeho připevnění mají rozměr 8 x 10cm).
Obdélníky na budoucí ucha a šňůrky složíme ke středu, přehneme přes sebe a nakonec sešijeme (podrobněji v návodu na velikonoční dekoraci). U patentek na suchý zip jsem postupovala jinak-přehnuto lícem k sobě podél delší strany, zde i sešito, přetočit a pak našijeme suchý zip, celé později přišijeme mezi lícové strany hlavních velkých látek, až je budeme sešívat dohromady, vyměřila jsem si 12cm od shora (ve stejné výšce přišijeme i druhou část suchého zipu na vnější stranu hlavní látky).
A nyní si připravíme vnitřní část. Z doplňkové látky jsem nastříhala obdélníky (šířka 33cm, výška 40cm, 20cm i jiné, záleží na uvážení). Nejprve jsem měla nachystáno pět kousků, ale jeden byl nakonec vyřazen:-) Přehneme je lícovými stranami k sobě, sešijeme spodní stranu (tu, která má 33cm). Protočíme a ještě jsem přejela rovným stehem horní okraj.
Rozložila jsem si budoucí kapsičky na vnitřní část, abych věděla, jak je uzpůsobit budoucím potřebám. Poté následovala fáze přišívání přihrádek na pastelky, Odměřila jsem si odstupy 2cm (tužka jde na fotce ještě vidět), to stačí i na hrubší pastelky. Pak teprve jsem celek připevnila k základu.
 
Nyní nastala fáze, kdy je zapotřebí dvě velké části přiložit lícovými částmi k sobě a šňůrky, ucha, patentky na suchý zip dát na své místo, ale zároveň vložit dovnitř, aby po přetočení ležely na svém místě:-) Tam, kde se nachází ucha, je lépe několikrát projet rovným stehem. Na boku jsem si nechala asi patnácticentimetrový otvor na přetočení. Ještě předtím jsem obstřila přečnívající části nejen s ronopastem a sestřihla rohy. Po přetočení stačilo produkt přejet na šířku patky, čímž zmizel i již výše zmíněný otvor.
Pokud jste došli až k tomuto bodu, vzniklo vám něco podobného, co mě:-)))

2 komentáře: