sobota 1. června 2013

Kouzelnický plášť a klobouk-návodBlíží se léto a synovci za pár týdnů vyrazí na tematicky laděný tábor, tentokrát mají rodiče sobě i dětem obstarat kouzelnické či čarodějnické kostýmy. Nejprve jsem šla do osvědčeného papírnictví, zrovna běžela akce na kostýmy, asi výprodej po maškarním. Na skladě měli všechno možné, jen ne to, co jsem potřebovala, ale byli ochotni mi zboží objednat. Nakonec dorazil pouze jeden oděv, druhý jsem musela stvořit sama. Materiál jsem nakoupila zde, zrovna mají akci na hvězdičkované látky.
Jakmile materiál dorazil, švagrová poměřila kostým pro staršího synovce a upravila rozměry na mladšího, tříletého sourozence. Stačilo obkreslit límec a klobouk na materiál a už se mohlo téměř šít. Nakonec jsem si raději udělala i střih, kdyby zase někdy bylo zapotřebí.
 
Límec jsem vystřihla dvakrát na látku s velkými hvězdami, tu jsem použila i jako podšívku do klobouku, takže i ten bylo nutno dvakrát připravit. A dvakrát z látky s malými hvězdičkami na vnějšek kouzelníkovy čepice. Z téže látky jsem zpracovala obdélník na plášť o rozměrech 120x70cm.
A budoucím pláštěm také začnu. Přežehlila jsem si všechny strany dvakrát a rovným delším stehem přešila dvě kratší strany a jednu delší.
 
Zbylý dlouhý kraj pláště bude obsahovat tunýlek pro budoucí stuhu na zavazování.
Stuhu provlékneme, plášť díky ní nařasíme do délky límce, který jdeme sešít nyní.
Takže na jednu stranu límce nažehlíme ronoplast, já měla gramáž 140g. Lícovými stranami sešijeme obě části límce k sobě, ale na rovné hraně necháme i otvor na protočení. Zbylý ronopast a látku jsem odstřihla, ale ne v této části kvůli sešívání. Otočit, sežehlit, projet okraje na šířku patky rovným stehem.
Je čas přiložit přes sebe nařasenou část pláště a rovnou část límce, sešpendlit a prošít.
 Půlka práce za námi, už zbývá pouze vytvořit klobouk. Máme nastříhaný materiál. Na látku s velkými hvězdami nažehlíme ronopast či jinou výztuž.
Dáme materiál lícovými stranami k sobě a rovné strany sešijeme. Na jedné straně však necháme asi 8cm velký otvor na budoucí přetočení klobouku.
Nyní to samé (ale bez otvoru) provedeme na látce, která bude tvořit vnější část klobouku, u mě je to látka s malými hvězdičkami.
Do takto sešitého bloku vložíme připravenou podšívku,  velké a malé hvězdy na sebe "hledí" lícovými stranami. Spodní část klobouku sešijeme, hlídáme si, aby boční švy byly přiloženy u sebe. Opět přebytečnou látku a výztuž odstřihneme.
 
Nastal čas přetočit vše skrz otvor v podšívce.
Otvor ručně či na stroji zašijeme.
 Materiál si upravíme a ještě při dolním okraji na šířku patky prošijeme, aby nám později nedělal neplechu. Tento klobouk má tu výhodu, že pokud má dítě menší hlavu, lze okraje přehnout, čímž se obvod hlavy zmenší, a kouká na nás podšívková část, proto jsem ji dělala také ze vzorované látky.
A toto je výsledek.
A protože jsem dnes při tom deštivém počasí byla opravdu pilná, upekla jsem i chleba z žitného kvásku, odkaz na recept můžete najít v předchozím článku.
 
To jest pro tento týden vše. Děkuji za pozornost:-)))

3 komentáře: