čtvrtek 31. července 2014

Loučení se Slovenskem-Čičmany a Valaská Belá

Dovolená se rychle přehoupla do finále. Po cestě zpět do republiky jsme ještě navštívili dvě místa. Prvním z nich se staly Čičmany, obec s velkou památkovou rezervací slovenské lidové architektury.
 Dřevěnice jsou výrazně pomalovány geometrickými ornamenty. Zachovalo se jich tu celkem dost, některé byly obnoveny po požáru v roce 1921. Tři jsou patrové.
 
Dva domy jsou přístupné prohlídce. Následující fota z prvního domu...
...kde jsme si mohli prohlédnout výšivky a kroje
 
 
 
Komůrka připravená před svatbou
Kraj měl své zvyky, obřady a magii
 
V druhém domě...
Vše, co šlo, si vyráběli sami
 
Pece musely vyhřát i patro, kde spaly děti
Malé komůrky v patře
  
 
 
Nakonec jsme zavítali do sklářského skanzenu Sklenný sen ve Valaské Belé. Místní sklář nám předvedl, jak se vyrábí nejen malé dekorační předměty, ale třeba i misky a jiné složitější produkty. Samozřejmě jsme si na památku i jeden zakoupili.
Ukázka tvorby
Něco málo z pomůcek, jež jsou k tvarování výrobků zapotřebí
Sklářská pec, před ní misky s barevným sklem-pískem
 
Foukání skla
Malý dekorační šáša, ještě mu chybí očička
Tady se tvoří krásná miska
 Po návratu domů mi taťka oznámil, že se nám papoušek okotil. Haha, blbý vtip, že? Ale co na mě nečekalo za překvapení? V kleci jsem měla o jednoho papouška víc!!!!
Náš nový kámoš, zatím bezejmenný. Modrý je naše andulka Andy
Co na to říct? Na podzim jsem přišla o sedmnáctiletou korelu, nyní si k nám přiletěla náhrada:-) Dokonce přímo dnes. Přistála mojí tetě na ulici na hlavě:-)))) Andy je také nalezenec, tak už u nás bydlí dva tuláci. Je zajímavé, jak se život stále točí v kruhu. Svého prvního papouška jsem si přivezla před více než 20 lety ze Slovenska, teď se po návratu z této země slétávají papoušci ke mně:-))) Jen nevíme, co je nový přírůstek zač, máme spíš pouze tip, pokud byste věděli, budu ráda. Předem děkuji:-))))

Žádné komentáře:

Okomentovat